Örülök, hogy ránk találtál!

Barátaim, ismerőseim biztattak, kezdjem a konyhai tapasztalataimat egy blogba gyűjteni és megosztani Veletek. Lesz itt minden, levesek, főételek, még mosószer is, de legfőképpen péksütik, kenyerek, sütemények. Lesznek átvett receptek és sajátok is.Lesznek sikerek és konyhai katasztrófák, de ha nem veszed rossz néven, mi azt is megosztjuk Veled :)
És mivel mi szinte mindig ketten ügyködünk a konyhában a lányommal Jázminnal, lesznek gyerekek által is elkészíthető receptek. Remélem gyakran ellátogatsz hozzánk és találsz majd kedvedre való recepteket :)

2014. június 14., szombat

Levendulás és narancsos csokilekvár





Eljött a befőzés ideje J Mi is készítünk mindenféle lekvárokat, de idén valami újat is ki akartunk próbálni. Éspedig a csoki lekvárt! Nem is akármilyent, hanem levendulásat és narancsosat.

Hozzávalók a levendulás csoki lekvárhoz
1 evőkanál kakaópor
150 ml víz
50 ml levendula szirup (receptet itt találsz hozzá)
100 g étcsoki (55%-os)
100 g cukor
Fél csomag dzsemfix
1 kiskanál szárított levendula virág
25 g vaj


Ezekből a hozzávalókból egy 357 ml-es befőttes üveget tudunk megtölteni.
A kakaóport, a cukrot, a vizet, a levendulaszirupot és a dzsemfixet csomómentesre kevertem és lassú tűzön felforraltam. Ekkor levettem a tűzről és hozzáadtam az apróra tördelt csokoládét és a szárított levendula virágot. Addig kevergettem míg a csoki teljesen elolvadt, majd visszatettem lassú tűzre és tovább forraltam 2-3 percen keresztül. Legvégén került bele a vaj. Tiszta üvegbe tettem, lezártam és pár percre fejjel lefele fordítottam az üveget.
Másnapra lesz jó, krémes. (Esetemben a képek az elkészítés után kb. 4 órával készültek és már akkor is nagyon szépen besűrűsödött)

Hozzávalók a narancsos csoki lekvárhoz
1 evőkanál kakaópor
170 ml víz
1 evőkanál narancs eszencia
100 g étcsoki (55%-os)
100 g cukor
Fél csomag dzsemfix
1 evőkanál kandírozott narancshéj
25 g vaj



A kakaóport, a cukrot, a dzsemfixet, a narancs eszenciát és a vizet csomómentesre keverem, majd lassú tűzön felforralom. Ekkor a tűzről levéve hozzáadom az apró darabokra tört csokit és a kandírozott narancshéjat és addig kavargattam míg a csoki teljesen elolvadt. Ekkor visszatettem lassú tűzre és tovább forraltam 2-3 percet. Legvégén került bele a vaj. Tiszta üvegbe tettem, lezártam és pár percre fejjel lefele fordítottam az üveget.
Másnapra lesz kellőképpen krémes.

Használható palacsintához, sütire, kekszre, tejberízsre, tejbegrízbe, vagy csakúgy, elkanalazni . Ha valami különlegesre vágysz, ne hadd ki ezt a receptet! J


2014. június 7., szombat

Sült túrógombóc, vagy túrófánk



Ha a cím zavart össze, akkor elmondom, hogy szerintem a kettő között van az igazság, de mégsem nevezhettem túrós mineknevezzelek-nek J A lényeg, hogy finom! Nem?

Hozzávalók:
300 g liszt
250 g édes túró
3 tojás sárgája
1 kiskanál szódabikarbóna
2 evőkanál tejföl
2 evőkanál porcukor
Fél citrom reszelt héja

A hozzávalókból tésztát gyúrtam. A liszt mennyiséget általában a túróhoz igazítom, mert sokat számít mennyire száraz, vagy zsíros a túró. A tésztának nem szabad ragadnia, de kemény sem kell legyen, hanem lágyan nyújtható. Ha szükségesnek láttam, még 1-2 kanál lisztet hozzágyúrtam az alaprecepthez.
Kinyújtottam, egy nagy pogácsa szaggatóval karikákat szaggattam, majd azok közepét is egy apró pogácsa szaggatóval szaggattam. Nem túl forró olajban mindkét oldalát megsütöttem, úgy a nagy fánkoknak, mint a kis közepeket is.
Cukros tejföllel tálaltam és ez esetben eper sziruppal, de bármilyen lekvárt, illetve gyümölcs szirupot lehet használni.

Jó étvágyat! J


2014. június 5., csütörtök

Fehércsoki mousse-málna torta




Ez egy rendelésre készült torta volt,  izgultam is elötte rendesen, hiszen sosem készítettem még, bár saját ötlet volt J Hogy azért a család is tudja milyenre sikerült, párhuzamosan készítettem a rendelés tortát és egy mini méretűt, hogy mi is kóstolhassuk.

A hozzávalók egy nagy tortához elegendők (26-28 cm)

Piskótához:
3 tojás
90 g cukor
90 g liszt
A tojásokat a cukorral habosra kevertem kézi mixerrel, míg teljesen kifehéredett. (nem választom külön a fehérjét a sárgájától). Amikor szépen levegős a hab, apránként hozzákanalaztam a lisztet úgy, hogy ne törjem össze a tojás-cukor habot. Az így kapott masszát ketté osztottam és sütőpapíros formába sütöttem két külön piskóta lapot. Nem lesz túl vékony, kellőképpen megkel. Amikor kisültek, félreteszem őket hűlni.

Málna réteghez:
350-400 g fagyasztott málna (ha van friss természetesen azt használjuk)
2 evőkanál cukor
0.5 tasak zselatin
A málnát a cukorral lassú tűzön hagytam főni, míg a gyümölcs péppé vált. Ekkor hozzáadtam a fél deci vízbe áztatott zselatint, és hagytam még 1-2 percet forrni. Ekkor levettem a tűzről, és fele-fele arányban rákentem a piskóta lapokra, majd hagytam kicsit megdermedni. Nem lesz teljesen zselatinszerű, nem is jó az szerintem egy tortánál. A málna tehát nem fog teljesen megkeményedni a zselatintól, hanem lágyabb marad.

Fehér csoki mousse réteghez:
3 tojássárgája
3 evőkanál cukor
200 ml tej
1 tasak zselatin feloldva 0.5 dl vízben
300 ml tejszín
300 g fehér csokoládé
A tojások sárgáját habosra felvertem a cukorral. Eközben lassú tűzön felforrósítottam a tejet. Amikor felforrósodott a tej, elzárom alatta a tüzet és hozzáadtam lassan a cukorral felhabosított tojássárgákat. Lassan és állandó kavarás mellet teszem ezt, hogy a tojások sárgája ne “főjjön” meg, ne ugorjon össze. Visszateszem a tűzre, de csak rövid időre, míg picit hígul. Ekkor teljesen levettem a tűzről és hozzáadtam a vízbe áztatott zselatint. A forró tojásos tejbe kevertem, ügyelve arra, hogy ne csomósodjon.
A csokit apró kockákra törtem, majd a forró tejes masszát ráöntöttem a csokira. Hagytam had olvadjon, addig felvertem a tejszínt. Amikor a csoki megolvadt, szép egyneműre keverem, nem szabad darabos maradjon. Ekkor hozzákevertem a felvert tejszínhabot, laza, alulról-felülre mozdulattal. A csoki-tejszín keveréknek nem szabad márványosnak lennie.

Tetejére:
400 ml tejszínhab felverve. A tejszínhabot ketté osztottam és az egyik felébe tettem pár szem málnát, a másik felét fehéren hagytam

Ekkor összeállítottam a tortát.
Az egészet abban a kapcsos torta formában állítottam össze, amelyikbe sütöttem a piskóta lapokat. Legalulra jön egy málnás piskóta lap, a málnás résszel felfele. Erre jön csoki mousse fele. A csokimousse-ra jön a következő piskóta lap, de most a málnás résszel lefele. Erre a rétegre jön a csoki mousse másik fele. Ennek a tetejére simítottam a málnás tejszínhabot, majd a legtetejére került a fehér tejszínhab.
A végeredmény egy nem túl édes, könnyű nyári finomság. Jó étvágyat! J




2014. május 31., szombat

Házi csokoládé



Nálunk ez egy elég gyakran elkészített édesség. Szerintem egészségesebb mint a boltban kapható csoki, arról nem beszélve hogy mennyire finom. J
Ez a recept megjelent már itt is, de akihez még nem jutott el, azzal itt is megosztom. J

Hozzávalók egy 20x25 cm-es formához
2 dl víz
500 g cukor
70 g Holland kakaópor
125 g vaj
400 g tejpor (a kávékrémpor nem használható és a tejpor nem kiváltható mással)
Mogyoró, dió, mazsola ízlés szerint (nem muszáj, csak ha valami különlegeset szeretnénk)

Elkészítés:
A vizet a cukorral közepes lángon főztem. Forrástól számítva három percen keresztül. Ezután levettem a tűzről és hozzákevertem a kakaót, majd ismét visszateszem főni, újabb három percre. Ekkor levettem a tűzről és hozzáadtam a vajat majd a tejport. Lehet fakanállal is elkeverni, lehet kézimixert is használni, a lényeg, hogy szép síma egynemű massza legyen az eredmény.
A formába alufóliát helyeztem, belesimítottam a masszát és pár órát szilárdulni hagytam a csokit. Ha nem szilárdulna nem kell csüggedni, egy éjszakára pihentessük hűtőbe (sok függ attól is tényleg elég ideig forraltuk a cukros vizet, tejpor függő is a dolog, de a hűtés biztos segít majd rajta) Ezután szeletelhető a csoki.

Jó étvágyat! J


2014. május 29., csütörtök

Erzsike tortája – Vaníliás-almás-mazsolás linzertorta



Jó pár évvel ezelőtt, vendégségben voltunk nagyon kedves barátainknál. Erzsike, a ház asszonya ezt, vagy legalábbis ehhez hasonló tortával kínált bennünket. Nekem akkor nagyon ízlett. A receptet akkor nem kaptam meg, az élet meg úgy hozta messze kerültünk egymástól. De most újból felvettük egymással a kapcsolatot és a receptet is megkaptam. Nálunk Erzsike torta lett a neve. J



Hozzávalók:
A tésztához:
250 g liszt
80 g vaj
2 tojás
80 g cukor
1 citrom héja lereszelve
0.5 csomag sütőpor

A töltelék:
1 csomag vanília puding
400 ml tej
6 evőkanál cukor
4-5 darab alma
1-2 marék mazsola (ki mennyire szereti a sütiben)
Lekenéshez:
1 tojás
1 evőkanál barack lekvár

A tészta összetevőiből tésztát gyúrtam, majd amikor szépen összeállt, fóliába tekertem és a hűtőbe pihentettem 1 órán keresztül
Míg a tészta pihent elkészítettem a tölteléket. A pudingot megfőztem 3 evőkanál cukorral és 400 ml tejjel, a puding előírása szerint, majd fóliával letakarva (hogy ne bőrösödjön) félretettem hűlni.
Az almákat megpucoltam, kis kockákra felvágtam és egy nagyobb tálba helyeztem. Rászórtam 3 evőkanál cukrot és két marék mazsolát, majd szépen összekevertem és állni hagytam. Az alma a cukortól levet ereszt, de a mazsola ezt szépen magába szívja. Mi csipegettünk közben belőle és nagyon finom volt, ahogyan átvették egymás ízét. Ha mégis maradna az alján lé (alma fajtától függ) én azt felhígítom vízzel és máris kész az almás hűsítő szörp J
Összeállítás:
A tészta kétharmadát szép vékony karikára kinyújtom, majd óvatosan áthelyezem egy pite formába és elegyengetem a széleit, hogy szépen belesimuljon. A tésztára rákanalazom, majd egyenletesen elsimítom a megfőtt kihűlt vanília pudingot. Ennek tetejére pedig rákanalazom egyenletesen az almás-mazsolás keveréket. A megmaradt tésztából rácsot készítettem a linzertorta tetejére, felvert tojással megkentem és megsütöttem. Akkor van készen amikor a tészta szélei szép barnára sültek. A trükk abban áll, hogy 5 perccel a teljes megsülés előtt, a tészta tetejét megkentem egy evőkanál barack lekvárral. Ettől kap egy kis extra ízt és szép fényes lesz a teteje J

Egyszerű és nagyszerű recept. Próbáljátok ki! J


2014. május 24., szombat

Trappista jellegű házi sajt


Már volt egy sajt készítményem, most egy másmilyent mutatok be, de ugyanolyan egyszerű elkészíteni. A receptre a Szeretetrehangoltan blogon találtam. Míg a másikat rántani is lehetett, ez inkább melegszendvicsre ajánlom, vagy pizzára, mert ez nagyon szépen megolvad hő hatására. Természetesen lehet „csakúgy” is enni. J

Hozzávalók:
500 g túró (én boltit használtam)
1 l tej (esetemben házi volt, de tökéletes a zsíros bolti is, csak ne legyen hőkezelt típus)
60 g vaj (nem margarin!)
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 teáskanál só
fűszerek ízlés szerint



A túrót egy nagyobb lábasba tettem, hozzáadtam a tejet és habverővel, vagy botmixerrel elkeverem. (ha a túró szárazabb fajta, akkor a botmixert ajánlom, hogy szépen elkeverődjenek egymással) Felforraltam és félretettem 20 percre. Ez idő alatt szépen kicsapódik a savó. Sűrű szitán leszűrtem, ( a savót nem dobom ki, tökéletes a kenyérsütéshez, vagy kiflikhez víz helyett)  majd a túró szerű töretet egy teflonos edénybe tettem. Jobb ilyenbe folytatni a műveletet, hogy ne ragadjon le. Hozzáadtam a vajat, a sót és a szódabikarbónát és kis lángon addig főzöm, míg egy nyúlós egybemasszát nem kapok. Kettéválasztom, formába öntöm, kanál hátuljával tömörítem és hagyom kihűlni. Amikor kihűlt, kiborítom és hagyom hűvös helyen száradni. (Kb. 3-4 óra)
Hűtőben akár egy hétig is eláll. Jó étvágyat! J


Tippek: A formába öntést én úgy oldottam meg, hogy nagyobb, öblösebb bögrékbe tettem a sajtot. Nagyon szépen kijön belőle ha már kihűlt, ráadásul nagyon helyes kis sajtkorongokat kapunk így J A fűszert lehet akkor is hozzáadni a sajthoz, amikor a sót, szódabikarbónát és vajat, akkor szépen benne lesz a sajtba (lásd kapros változat) vagy csak megszórni a bőgre alját bőven fűszerrel és akkor amikor kiborítjuk egy szép fűszertakaró lesz a tetején.

Jó próbálkozást mindenkinek! J



2014. május 23., péntek

Sajtos-joghurtos kifli


Ez az a kifli ami majdnem croissant, de mégsem J Hiszen tudjuk, hogy a croissant időigényes dolog. Keresgélve erre a receptre találtam a Szeretrehangoltan blogon. Hamar elkészül, nagyon finom és tényleg légies mint a híres francia reggeli kiflike. J



Hozzávalók:
500 g finomliszt
150 g víz
150 g joghurt
50 g olivaolaj
25 g friss élesztő
1 kiskanál cukor
2 kiskanál só

Tetejére:
3 evőkanál tej
reszelt sajt

A lisztet, a sót és a cukrot egy tálba helyeztem, majd mélyedést készítettem a közepébe. Belemorzsoltam az élesztőt, hozzáadtam a langyos vizet és a joghurtot, kicsit megkevertem a mélyedésbe és hagytam az élesztőt egy kicsit felfutni. Ekkor hozzáadtam az olajat is és sima, lágyabb, de nem ragadós tésztát dagasztottam belőle. Letakartam és hagytam duplájára megkelni.
Az idő elteltével nyújtódeszkára tettem de nem dagasztottam át erősen, hanem csak  lágyan, finoman kicsit átsímogattam. Kerekre kinyújtottam, és így is hagytam pihenni 10 percet. Ezután pizzavágóval 12 háromszög szeletre vágtam a tésztát (mint a pizzát szokták), a szélesebb részétől kezdve feltekertem őket kifliformára, majd sütőpapíros tepsire raktam őket, letekartam és hagytam további 20 percet kelni. Ekkor lekentem tejjel, megszórtam sajttal és betettem a hideg sütőbe sülni, úgy hogy annak az aljába egy kislábasban forró vizet tettem, ezzel biztosítva a párát a sütéshez. Míg a sütő felmelegedett, a kiflik szépen tovább keltek. Addig sütöttem, míg szép aranybarna nem lett J

Jó étvágyat!